Jak nie ekolodzy to archeolodzy
Dodane przez admin dnia 01.04.2012 13:18
Szczątki chat mieszkalnych, naczynia i narzędzia krzemienne to pozostałości sprzed 6 tysięcy lat odnalezione przez archeologów i studentów Uniwersytetu Warszawskiego wraz z kolegami z Muzeum Narodowego.

Wykopaliska prowadzone są w miejscowości Przypust gmina Nieszawa i potrwają co najmniej do końca 2014 r. Nad całością prac czuwa Matuszewska z Zakładu Archeologii UW.

Rozszerzona zawarto¶ć newsa
Szczątki chat mieszkalnych, naczynia i narzędzia krzemienne to pozostałości sprzed 6 tysięcy lat odnalezione przez archeologów i studentów Uniwersytetu Warszawskiego wraz z kolegami z Muzeum Narodowego.
Wykopaliska prowadzone są w miejscowości Przypust gmina Nieszawa i potrwają co najmniej do końca 2014 r.
Nad całością prac czuwa Matuszewska z Zakładu Archeologii UW.
– Dla każdego archeologa w Polsce zajmującego się okresem neolitu (młodsza epoka kamienia) Przypust okazał się miejscem szczególnym – mówi dr Agnieszka Matuszewska. – Odkryte stanowiska archeologiczne są już znane badaczom nie tylko polskim, ale też europejskim. Obszary te były zamieszkiwane co najmniej od środkowej epoki kamienia (mezolit) tj. około 10 tysięcy lat temu. Jednak szczególnym powodzeniem ów mikroregion osadniczy cieszył się właśnie w młodszej epoce kamienia, czyli około 5000 – 2000 przed Chrystusem.
Na terenie gminy Nieszawa do tej pory przeprowadzano jedynie prospekcje powierzchniowe, które w rezultacie dostarczyły wielu odkryć. W tym roku, rozpoczynamy badania wykopaliskowe.

– Dotychczasowe rezultaty badań potwierdzają niezwykłą wartość badanego stanowiska – dodaje dr Matuszewska. – Odkryliśmy między innymi niezwykle interesujące obiekty o charakterze mieszkalnym, które użytkowane były w młodszej epoce kamienia przez ludność, którą archeolodzy identyfikują z kulturami póĽno wstęgowymi oraz z kulturą pucharów lejkowatych.
Wśród wykopanych znalezisk znajdują się pozostałości chat mieszkalnych i obiekty o charakterze gospodarczym: naczynia bądĽ ich fragmenty oraz bardzo bogaty zestaw narzędzi krzemiennych (np. dłuto krzemienne). Wstępne analizy petrograficzne przeprowadzone przez dr Marcina Szydłowskiego z Zakładu Archeologii UW świadczą o tym, że naczynia zostały wykonane z materiału sprowadzonego aż z rejonu Sudetów.

Archeolodzy są przeświadczeni, że badania prowadzone na stanowisku są niezwykle cennym doświadczeniem i Ľródłem inspiracji . Dr Matuszewska uważa jednak, że takie badania przeprowadzane na terenie Kujaw wciąż nie są wystarczające.

– Szczególnie dotkliwie odczuwalny jest brak systematycznych badań wykopaliskowych – podkreśla dr Matuszewska. – Stan naszej wiedzy nie pozwalał na pełne wyartykułowanie kulturowej specyfiki tego regionu, ale posiadane informacje już teraz wystarczają dla postawienia tezy o jego dużym znaczeniu kulturowym.

Dzięki pracą przygotowawczym do budowy stopnia wodnego w Nieszawie mogliśmy odkryć kolejne dzieje historii regionu. Wiem, że odkrycie komplikuje plany związane z budową zapory, jednak dobra kultury są na pierwszym miejscu. Przewidujemy, że ze względu na rozmiar znaleziska i usytuowanie obiektu wykopaliska potrwają do końca 2014 roku.

Zródło: www.uw.edu